تنخواه گردان حسابداری چیست؟,تنخواه گردان در حسابداری تکنولوژی

تنخواه گردان در حسابداری به چه معناست؟

تنخواه گردان حسابداری، از جمله عواملی است که در شرکت ها برای کنترل هزینه ها و تسلط بر مدیریت آن ها به کار گرفته می شود.

بسیاری از کارکنان شرکت ها و یا حتی کسانی که به این حرفه علاقه دارند، در مورد تنخواه گردانی بی اطلاع هستند. لذا در این مقاله به این موضوع می پردازیم. به راستی تنخواه گردان حسابداری چیست؟

تنخواه، مقدار وجهی مشخص شده توسط مسئولان مربوطه می باشد که برای خرید و یا پرداخت برخی هزینه ها به یک شخص که مورد تایید هیئت مدیره است، تحویل داده می شود. فردی که تنخواه دریافت می کند را تنخواه گردان می نامند.

کار تنخواه گردانان به چه صورت است؟

تنخواه گردان، مسئولیتی سنگین دارد و در صورت عدم انجام وظیفه و یا کوتاهی در آن، به شدت توبیخ می شود. تنخواه گردانان را معمولا از بین ماموران خرید شرکت ها انتخاب می کنند که در برخی موارد برای شروع کار، تنها به 2 سال سابقه کار پردازی نیاز دارند.

هر هزینه تنخواه گردان که توسط بخش حسابداری شرکت تایید نشود، در حساب بستانکار خود تنخواه گردان محاسبه می گردد. به همین دلیل تنخواه گردان ها باید دقت کافی داشته باشند.

تنخواه گردان حسابداری، باید برای تمام هزینه ها، حتی جزئی ترین آن ها صورت حساب یا فاکتور و یا مانند این ها را تهیه کند و همه اسناد را به بخش مربوط تحویل دهد. همه اسناد تحویل داده شده، مورد بررسی قرار می گیرند.

تنخواه گردان حسابداری چیست؟,تنخواه گردان در حسابداری,تنخواه گردان حسابداری چیست؟,

چرا به تنخواه گردان نیاز داریم؟

با توجه به وجود تعداد زیادی شرکت و کارخانه در کشور ما و گسترش هر روزه آن ها، نظارت بر تمام عوامل، کار ساده ای نمی باشد. به همین خاطر، با استفاده از تنخواه گردان، می توان در کنترل حساب ها و … بهتر عمل کرد.

تنخواه گردان حسابداری، به طرز شگفت انگیزی عملیات حسابداری و اداری را کاهش می دهد، در کنترل وجه نقد به ما کمک می کند، کارها را با سرعت بیش تری پیش می برد و در نهایت باعث مدیریت و تسلط بر تمام پرداخت ها و هزینه ها می شود.

با انواع تنخواه گردان آشنا شوید.

جالب است بدانید، تنخواه گردان هم مانند سایر شغل ها انواع مختلفی دارد که آشنا شدن با آن ها می تواند اطلاعات تان را افزایش دهد.

تنخواه گردان خزانه، باید مقدار هزینه ای که برای بخش های مختلف کشور مورد نیاز است را پرداخت کند. تنخواه گردان استان هم وظیفه رسیدگی به هزینه پرداختی خزانه داری کل کشور به خزانه آن استان خاص را عهده دار می باشد.

تنخواه گردان پرداخت نیز وظایفی مشابه و در عین حال متفاوت از سایر تنخواه گردانان دارد. عاملی که در پیشرفت این افراد موثر است، دقت کافی، مسئولیت پذیری و پشتکارشان می باشد.

تنخواه گردان در حسابداری,تنخواه گردان حسابداری چیست؟,تنخواه گردان در حسابداری,

ثبت های تنخواه گردان ها به چه صورت است؟

جهت ثبت تنخواه گردان حسابداری، از دو روش ثابت و متغیر می توانیم استفاده کنیم. هر کدام از این روش ها، اصول و قوانین خود را دارند و با هم دیگر متفاوت اند.

برای ثبت تنخواه گردان ثابت، مبلغ در نظر گرفته شده، برای زمان مشخصی در حساب تنخواه قرار می گیرد و سپس در قسمت بدهکار حساب تنخواه اثر می گذارد. در ثبت متغیر نیز، با ارائه مدارک لازم، حساب تنخواه بستانکار شده و عملیات لازم به ترتیب مشخص می شوند.

لازم به ذکر است، حساب تنخواه در روش ثابت، با آغاز دوره افتتاح شده و پس از اتمام کار، جزء حساب های بلا استفاده قرار می گیرد. در روش متغیر نیز مبلغ تنخواه توسط مسئولان شرکت به تنخواه گردان اعلام می شود.

آیا می توان عملیات تنخواه گردانی را با نرم افزار انجام داد؟

با پیشرفت علم در زمینه تکنولوژی، انجام بسیاری از عملیات رشته های مختلف با استفاده از نرم افزارها امکان پذیر شد. تعداد این نرم افزارها در حال حاضر زیاد می باشد. به همین دلیل، باید از بین آن ها بهترین را انتخاب کنیم.

به گفته تنخواه گردانان، بهترین نرم افزارهای این زمینه، فینتو، تاپو، پارسیان، سپیدار و … هستند. لازم به ذکر است نرم افزار فینتو، قابلیت استفاده 30 روزه به صورت رایگان را دارد تا اگر مورد پسند فرد واقع شد، یک حساب شخصی در آن ساخته شود.

علاوه بر نرم افزارهای ذکر شده، با جستجو عبارت نرم افزارهای تنخواه گردانی در گوگل یا پلی استور، می توانید برنامه مورد نظر خود را انتخاب و دانلود کنید.

تنخواه گردان به چه روش هایی امکان پرداخت دارد؟

تنخواه گردانان، در روش پرداخت موقت که به آن پرداخت علی الحساب هم می گویند، باید به مدت استرداد وجه توجه کنند. چرا که اگر مدت آن بیش از حد مجاز باشد، استفاده از این روش پرداخت جایز نیست.

تنخواه گردانی به روش قطعی نیز صورت می گیرد که کمی مرسوم تر از روش موقت می باشد.

اگر شما هم به حسابداری و تنخواه گردانی علاقه دارید، علاوه بر صرف دوره های حضوری، می توانید از آموزش های معتبر اینترنت که توسط تنخواه گردان های حرفه ای برگزار می شوند هم شرکت کنید و مهارت خود را در این زمینه ارتقا ببخشید.

 

 

 

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *