جبهه های هوا,جبهه های هوایی,جبهه هوا چیست علمی

جبهه هوا چیست؟

جبهه های هوا، از اهمیت زیادی در مسائل آب و هوایی و به خصوص پیش بینی هوا برخوردار می باشند. بسیاری از مردم در این باره آگاهی کافی ندارند و حتی در اکثر موارد، نام جبهه هوا را هم نشنیده اند.

هنگامی که  در یک ناحیه دو توده هوا با دما های متفاوت در مسیر مجاورت یک دیگر قرار بگیرند و با هم برخورد کنند باعث می شوند که دما، فشار، رطوبت، باد و… شدیدی به این دو هوا انتقال داده شود و یک منطقه گذار یا فشار در مرز جبهه های هوا به وجود آید.

زمانی که یک فرد در یک منطقه با توده هوای گرم مواجه باشد و به سمت شمال آن مکان حرکت کند؛ با گذشت زمان کاهش دما را حس می کند. همچنین اگر در این حین با جبهه های هوایی سرد مواجه شود؛ دمای هوا به صورت ناگهانی افت خواهد کرد.

این امر، به این معنی است که تغییرات آهسته دما و مواجه شدن با توده سرد منجر به تغییر ناگهانی دما می شوند. به این اصطلاح خط ناپیوستگی در مرکز جبهه های هوا می گویند. اگر دو توده هوایی که دارای رطوبت هستند نیز با یک دیگر برخورد کنند بارندگی اتفاق می افتد.

از مهم ترین جبهه های هوایی؛ جبهه ی قطبی می باشد. جالب است بدانید، جبهه هوایی قطبی در میان هوای سرد قطب و گرم استوایی که در منطقه معتدله می باشند؛ به وجود می آید.

از جمله دلایل اهمیت جبهه هوایی نیز، می توان به نقش آن در تغییرات آب و هوایی کشور اشاره کرد.

هر کدام از جبهه های هوا؛ نقش و اهمیت خاص خود را دارند. همچنین نوع تشکیل هر جبهه هوا نیز با دیگری متفاوت می باشد.

آشنایی با جبهه های هوایی و تنوع آن ها، علاوه بر افزایش اطلاعات عمومی انسان، در درک بیش تر اتفاقات جغرافیایی او نیز نقش فراوانی دارند. لذا با توجه به اهمیت این موضوع، انواع جبهه های هوایی را به شما معرفی می کنیم:

جبهه های سرد

جبهه های سرد، هوایی هستند که جانشین هوای گرم می شوند. نشانه این جبهه هوایی در نقشه های هوا شناسی با خط پر رنگ آبی مورد توجه انسان قرار می گیرند. وجود این جبهه هوایی باعث به وجود آمدن ابرهای کومولوس، سیروس، سیرو کومولوس، کومولوس نیمبوس و آلتو کومولوس  می شود.

از جمله علائم جبهه های هوایی سرد، می توان به رعد و برق، باد گاستی، ابر های جوششی، کاهش دما، بارش های رگباری و افزایش دید عمومی اشاره کرد.

جبهه های هوا,جبهه های هوایی,جبهه هوا چیست,

جبهه های گرم

جالب است بدانید؛ جبهه های هوایی گرم فقط جانشین هوای سرد می شوند. نشانه این جبهه هوایی در نقشه های هواشناسی، نیم دایره هایی سرد هستند. برعکس نقشه های هوا شناسی، در نقشه های چاپی نشانه ها به صورت خط های پر رنگ قرمز نمایش داده می شوند.

نکته حائز اهمیت درباره جبهه های هوایی گرم این است که، ابر های ضخیم و بارندگی های یکنواختی را به وجود می آورند که این عوامل، تغییرات زیادی را ایجاد می کنند.

از علائم وجود جبهه گرم؛ ابر های پوششی، می توان وارونگی هوا، افزایش دما، بارش های مداوم و طولانی چند روزه و کاهش دید عمومی را نام برد.

جبهه های بند آمده

جبهه های بند آمده از آمیختن جبهه های سرد و گرم ایجاد می شوند. زمانی که جبهه سرد از جبهه گرم جلو تر برود؛ جبهه بند آمده به وجود می آید. این جبهه های شگفت انگیز، روش تشکیل ابر و بارندگی مشابهی با جبهه هوای گرم دارند و با ابر های ضخیمی که تشکیل می دهند، امکان بارش را افزایش می دهند.

جبهه های ساکن

یکی دیگر از جبهه های هوا، جبهه ساکن می باشد. جبهه هوایی ساکن؛ روش تشکیل متفاوتی نسبت به سایر جبهه ها دارد. زمانی که دو توده هوای گرم و سرد به وسیله یک جبهه هوایی از یک دیگر دور شوند و این توده های هوا، جنبش و حرکتی نداشته باشند، جبهه های ساکن را تشکیل می دهند.

از جمله ویژگی های این جبهه؛ می توان به حرکت به حالت افقی، کم فعالیتی و … اشاره کرد. این جبهه را در نقشه هوا شناسی به صورت جبهه گرم و سرد به هم آمیخته شده نشان می دهند.

کشور ما، علاوه بر تاثیر گرفتن از جبهه های هوا، از توده های مختلفی نیز اثر می پذیرد. از جمله این توده ها، می توان توده هوای مدیترانه ای، توده سودانی، توده حاره ای، توده سیبری و مانند این ها را نام برد.

هر کدام از این توده ها، به شکل های مختلفی به آب و هوا اثر می گذارند و آن را به نوبه خود تحت شعاع خود قرار می دهند.

توده و جبهه های هوا، با تاثیر گذاشتن بر آب و هوا، نقش مهمی را نیز در زندگی ما ایفا می کنند. بیش تر فعالیت های روزمره ما با توجه به چگونگی آب و هوا در آن روز خاص انجام می شوند و همین امر را می توان مهم ترین دلیل اهمیت جبهه ها دانست. بنابراین، تا حد امکان اطلاعات جغرافیایی خود را افزایش دهید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *