باغ,درخت کیوی,کاست کیوی علمی

نکات مهم برای کاشت و پرورش درخت کیوی

کیوی یکی از خوشمزه‌ ترین میوه‌ هایی است که امروزه افراد زیادی اقدام به کشت بذر آن در باغ‌ ها و یا حتی منازل می‌ کنند. کاشت درخت کیوی بسیار راحت است و هر کسی می‌ تواند با در نظر گرفتن یک سری نکات ساده، به راحتی این درخت را برای خود بکارد.

پیش‌ از کشت کیوی بهتر است بدانید که این میوه برای رشد مطلوب به مکانی آفتابی و گرم نیاز دارد زیرا شاخه‌ های آن در فصل‌ های سرد سال بسیار آسیب‌ پذیر هستند و خیلی سریع دچار یخ‌ زدگی می شوند.

در هر صورت اگر می‌ خواهید اطلاعات بیشتری درباره نحوه کاشتن درخت کیوی به دست بیاورید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

مراحل کاشت درخت کیوی

باغ,درخت کیوی,کاست کیوی,

برای کاشت و پرورش درخت کیوی، باید ابتدا از میوه‌ های رسیده بهره بگیرید تا بتوانید بذرها را خیلی راحت از میوه جدا کنید. بعد از جدا کردن بذر از میوه، باید دانه‌ های آن را به‌ خوبی با آب بشویید تا تمام باکتری‌ ها از بین بروند.

بعد از انجام دادن این مراحل، باید دانه‌ های کیوی را داخل یک دستمال مرطوب و کیسه پلاستیکی قرار دهید. سپس دستمال را هم در مکانی گرم بگذارید تا بذر بتواند به خوبی جوانه بزند.

برای کاشت درخت کیوی یا بذر آن، باید یک گلدان مناسب انتخاب کنید که به خوبی زهکشی شده باشد. زیر گلدان را هم باید با استفاده از زغال و یا سنگ‌ ریزه پر کنید.

سپس باید گلدان را تا نیمه از خاک حاصلخیز و سبک پر کنید. پس‌ از این‌ که متوجه شدید بذرها جوانه‌ زده اند، باید آن‌ ها را در خاک قرار دهید و یک‌ لایه نازک خاک بر روی آن اضافه کنید.

دقت داشته باشید که روی بذر باید به‌ طور کامل پوشیده شده باشد و داخل هر گلدان نیز 3 الی 4 بذر کاشته‌ شده باشد. سپس خاک گلدان را مرطوب نمایید و آن را به مکانی پرنور منتقل کنید.

هنگامی که درخت های کیوی سبز شدند، می‌ توانید آن‌ ها را به فضای بیرون منتقل کنید. گلدان کیوی را می‌ توانید حدود 2 سال در فضای داخلی مانند منزل نگهداری کنید تا از مقاومت کافی برخوردار شده باشد.

روش کاشت کیوی در باغ یا باغچه نیز به این صورت است که ابتدا باید 1 گودال بزرگ بکنید و سپس نهال ‌ها را با خاک ‌های داخل گلدان آن در وسط گودال قرار دهید. سپس با استفاده از خاک، دور آن را به‌ خوبی پر کنید.

در هنگام کاشتن نهال کیوی باید مواظب باشید که ریشه گیاه آسیب نبیند زیرا با آسیب دیدن ریشه درخت به ‌طور کامل از بین می ‌رود و محصول دهی عالی نیز نخواهد داشت. فراموش نکنید که بعد از کاشت نهال باید آن را به خوبی آبیاری کنید.

بعد از انجام این مراحل، باید منتظر بمانید تا درختان تان به باردهی برسند. بهتر است بدانید که درخت کیوی به‌ طور معمول 3 الی 4 سال بعد از کاشت، شروع به محصول دهی می ‌کند.

نکات مهم برای کاشت و پرورش درخت کیوی

کیوی,باغ,درخت کیوی,

  • آبیاری به گیاه باید به میزان کافی صورت بگیرد.
  • زیاده روی در مصرف آب موجب آسیب رساندن به ریشه درخت می‌شود.
  • حتما باید سالی 1 بار درخت کیوی را هرس کنید.
  • مناسب ترین زمان برای کاشت درخت کیوی فصل بهار، هنگام گرم شدن هوا است.
  • هنگام رشد درخت باید از کودهای طبیعی و مفید برای تقویت ریشه کمک بگیرید.
  • دمای محیطی که درخت کیوی در آن جا قرار دارد، نباید بیشتر از 40 درجه سانتی گراد باشد.

اگر می خواهید در آخر محصولات باکیفیت و سالمی برداشت کنید؛ پیشنهاد می‌ کنیم این نکات و موارد را نادیده نگیرید و با توجه به آن ها اقدامات لازم را انجام دهید تا زحمات تان هم به هدر نرود.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *