رشته طراحی صنعتی,صنعت,طراح صنعت علمی

آشنایی با رشته طراحی صنعتی

رشته طراحی صنعتی,صنعت,طراح صنعت,

با پیشرفت علم و تکنولوژی، ماشین آلات و دستگاه های صنعتی بسیاری طراحی و ساخته شده اند و این روند امروزه نیز ادامه دارد. رشته طراحی صنعتی، پاسخگوی این دسته از طراحی ها است.

یک طراح صنعتی، با صنعت، علم و هنر آشنایی کامل دارد و می تواند با توجه به نیاز های هر دوره، به طراحی اجسام مختلف بپردازد.

شاید تصور کنید که طراحان صنعتی، صرفا از لحاظ ظاهری طرح اجسام را ارائه می دهند؛ اما جسمی که یک طراح صنعتی آن را دیزان می کند، با در نظر گرفتن قیمت، مد، کارکرد، نیاز و سلیقه استفاده کنندگان بررسی و روی آن کار می شود.

از طرفی، صنعت روز به روز در حال گسترش است. تمام امور انسان به صنعت بستگی دارد؛ چرا که تولید انبوه تمام محصولات، نیازمند دستگاه ها و ماشین آلات پیشرفته و به روز است.

نه تنها ماشین آلات صنعتی، بلکه کوچک ترین ابزار، ماشین ها، وسایل الکترونیک قبیل تلفن های همراه و کامپیوتر ها، لوازم آشپرخانه و… به وسیله طراحان صنعتی دیزان می شوند.

بنابراین، وجود یک طراح صنعتی هنگامی اهمیت می یابد که زندگی زیبا و راحت انسان، گره خورده به کار این دسته از طراحان است.

 

زیر گروه ها و گرایشات رشته طراحی صنعتی

رشته طراحی صنعتی,صنعت,طراح صنعت,

  • طراحی بسته بندی: طراحی بسته بندی محصولات متفاوت به طوری که کاربردی باشد و جذب مشتری را افزایش دهد.
  • طراحی خودرو: طراحی نمای داخلی یا بدنه خودرو ها به سبکی که بتواند در عین زیبایی کارآیی بالایی نیز داشته باشد.
  • طراحی محصولات: طراحی تمامی محصولاتی نظیر اسباب بازی، وسیله های صوتی و تصویری، لوازم خانگی، وسایل الکترونیکی و…
  • طراحی دکوراسیون: طراحی دکور همه فضاهایی مانند خانه، مغازه، اداره و…
  • طراحی محیطی: طراحی محیط های باز مانند ایستگاه اتوبوس یا قطار، نمایشگاه ها، پارک ها، مراکز خرید، محوطه های عمومی و…
  • طراحی اصلاحی: اصلاح طرح های دیگر برای بهبود کیفیت و کارایی و بر طرف نمودن نقص ها و کمبود ها.

 تحصیلات عالیه در رشته طراحی صنعتی

در پاسخ کسانی که سوال “چگونه وارد رشته طراحی صنعتی شویم؟” را در ذهن خود دارند، باید بگوییم که در مرحله اول از طریق کنکور سراسری و در گروه آزمایشی هنر، رتبه مورد نیاز این رشته را کسب کنید.

پس از ورود به دانشگاه و شروع به تحصیل در دوره کارشناسی، با طیف بسیار گسترده ای از دروس مواجه خواهید شد که بسیار جذاب هستند و شما را با دنیای بزرگی از هنر و صنعت آشنا می کنند.

از دروسی که در دوره کارشناسی رشته طراحی صنعتی ارائه می شود، می توان به مهندسی عوامل انسانی، کارگاه های مدل سازی و حجم سازی، اقتصاد و مدیریت تولیدات صنعتی، جامعه شناسی صنعتی، نقشه کشی صنعتی، کارگاه طراحی، فیزیک، مبانی طراحی صنعتی، مبانی هنر های تجسمی، هنر و تمدن اسلامی، تاریخ هنر و طراحی و… اشاره کرد.

آینده شغلی رشته طراحی صنعتی

همان طور که می دانید در بسیاری از زمینه ها مردم ایران، به محصولات ایرانی اعتماد نمی کنند؛ در نتیجه بدیهی است که تولید ملی بسیاری محدود باشد. پس واضح است که در زمینه طراحی محصول و طراحی خودرو، فرصت شغلی بسیار محدود باشد.

با این حال در دیگر طراحی هایی که به وسیله طراح صنعتی صورت می گیرد، می توانیم شاهد بهتر بودن اوضاع باشیم.

در بسیاری از کارخانه ها و کارگاه های صنعتی از مهندس های دیگر مانند مهندس مکانیک، مهندس عمران و یا مهندس معماری کمک می گیرند و ورود به عرصه صنعت را برای طراحان صنعتی سخت می کنند.

البته لازم به ذکر است که هر کسی که در رشته خود متخصص باشد و به آن تسلط کامل داشته باشد، می تواند با نشان دادن توانایی های خود به کارفرما، وارد بازار کار شود.

پس با دانش و تسلط بالا در رشته طراحی صنعتی، طراح قادر است که با درآمد عالی فعالیت داشته باشد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *