بختک در خواب,دلیل بختک افتادن علمی

چطور بختک به جانتان می افتد؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بختک در خواب را تجربه کرده باشید. به صورتی است که به هنگام خواب عمیق احساس کنید چیزی روی قفسه سینه تان سنگینی می کند و هرچه تلاش می کنید که بیدار شوید نمی‌ توانید.

نفس تان تنگ و ضربان قلب تان بالا می رود و هر چقدر که تلاش می کنید نمی توانید تکان بخورید. معمولاً ایرانی ها این مشکل را بختک نامیده اما اصطلاح علمی آن فلج خواب نام دارد.

باید گفت هر یک از فرهنگ های مختلف جهان نام های گوناگونی برای این مشکل انتخاب کرده‌ اند و طی قرن ها مردم انواع اهریمن ها، اجنه ها و نفرین ها را مصوب این ماجرا می‌دانسته‌ اند و اغلب تمایل دارند که بدانند بختک چیست؟

بررسی علمی بختک

برای جواب اینکه بختک چیست لازم است بگوییم که این پدیده به نام sleep paralysis معروف می باشد. به هنگام مرحله REM خواب و بیدار شدن صبحگاهی یعنی مرحله ای که رویا را مشاهده می‌ کنیم، بدن به شکل طبیعی تنها چند ثانیه تا چند دقیقه به فلج موقت دچار می شود.

در این وضعیت به هیچ عنوان فرد نمی تواند حرکت کند، با این حال تصور می کند به همه ی وقایع اطراف خود دسترسی دارد.

بختک در خواب هنگامی اتفاق می افتد که مغز از حالت REM خارج شده اما فلج موقت بدن همچنان ادامه دارد. در حقیقت در طی خواب و هنگامی که فرد در حال مشاهده رویا است مغز انتقال سیگنال‌ های عصبی به طرف عضلات اسکلتی بدن را نگه می دارد.

دلیل بختک افتادن به این خاطر است که فرد به مرحله عمل، رویاهایش را نرساند. به عنوان مثال اگر فرد در خواب می بیند که دارد فرار می کند به سرعت از تخت بلند نشود و شروع به دویدن کند.

هنگامی که فرد تمایل دارد از خواب برخیزد مجدد مغز کنترل عضلات را آغاز کرده و آن ها را از حالت فلج بیرون می آورد. ناهنجاری های مغزی در فلج خواب به وجود می آیند که در پی آن در زمانی نامناسب مکانیزم های عصبی فعال شده‌ اند.

بختک در خواب,دلیل بختک افتادن,بختک در خواب,

در واقع باید گفت این اشخاص به جای آنکه شروع خواب را با امواج آهسته مغزی آغاز کنند، مستقیماً به مرحله عمیق وارد می شوند.

علائم بختک

بختک در خواب چند ویژگی مختلف دارد که مهم ترین علامت آن ناتوانی در صحبت کردن و تکان دادن بدن است. به شکلی که شخص به خاطر اینکه بسیار ترسیده است تمایل دارد فریاد بزند اما نمی‌ تواند.

از نمونه علائم بختک احساس خفگی می باشد به صورتی که فرد گمان می کند زمان مرگش فرا رسیده است و تصور می کند بر روی قفسه سینه اش موجودی قرار گرفته است.

حتی گاهی در این وضعیت امکان دارد توهمات دیداری و شنیداری و یا حتی لمسی به صورت رویا اتفاق افتد.

به عنوان مثال فرد احساس می‌ کند که شخصی در اتاق قرار دارد یا اینکه صدای فردی را می شنود، دیدن منبع نور، مشاهده کردن شبح، احساس زیاد فشردگی در قفسه سینه و تجربه خروج از بدن از علائم همین بختک است که فرد را با احساس ترس بسیار روبرو می‌ کند.

شیوع بختک

تحقیقات اخیر نشان می دهد که ۲۵ تا ۳۰ درصد افراد کل جهان حداقل یک بار در طول عمر خود بختک در خواب را تجربه کرده اند.  در واقع ۹۵ درصد آن ها حوادث وحشتناک در خواب برای شان رخ داده است.

همه ی این عوامل نشان دهنده این است که این پدیده از شیوع بالایی برخوردار است. درست است افرادی که این پدیده را تجربه می کنند از اتفاقاتی که رخ می دهد آگاه نیستند و به وحشت زدگی دچار می شوند اما باید توجه داشته باشید که این پدیده به هیچ وجه خطرناک نمی باشد.

دلیل بختک افتادن,بختک در خواب,دلیل بختک افتادن,

تنها طی چند لحظه پایان می یابد و فاقد هر گونه عارضه جسمی می باشد. توجه داشته باشید در بروز این مشکل نقش ژنتیک را هم نباید نادیده گرفت و اگر حتی یکی از اعضای خانواده این مشکل را داشته باشد احتمال اینکه اعضای دیگر خانواده هم به آن دچار شود زیاد است.

از دید جنسیتی اگر بخواهیم فلج خواب را بررسی کنیم، باید گفت احتمال بروز فلج خواب در زنان ۲ تا ۴ برابر از مردان بیشتر می باشد.

جلوگیری از بختک

باید عنوان کرد که فلج خواب از نمونه اختلال های خواب بی خطر می باشد اما با رعایت در برخی موارد قادر خواهید بود از آن پیشگیری کرده و یا حتی آن را از بین ببرید.

از جمله این عوامل شامل کاهش استرس، نخوابیدن به پشت، به میزان کافی خوابیدن، زیاد غذا نخوردن و نوشیدن کافئین و هم چنین انجام ورزش‌ های منظم می تواند از فلج خواب جلوگیری کند.

اگر به هنگام فلج خواب می خواهید که سریع تر هوشیاری تان را به دست آورید، تنها کافیست که تلاش کنید چشمان و یا انگشتان دست و پا را به شدت تکان دهید و در پی آن سر تان را حرکت دهید.

توجه داشته باشید اگر که به مدت ۶ ماه و هفته ای یک بار فلج خواب برای شما اتفاق افتد حتماً باید از دارو درمانی استفاده کنید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *