بی انگیزگی در محیط کار,بی حوصلگی در محیط کار کسب و کار

بررسی و شناخت دلایل بی حوصلگی در محیط کار

مجدد هفته جدید آغاز می شود اما به هیچ عنوان برای شما خوشایند نیست و شما دچار بی حوصلگی در محیط کار خود شده اید و از آن هیچ لذتی نمی برید. اما سوال این است  که چگونه می توان این شرایط را تغییر داد و این بی حوصلگی در محل کار به چه علت می باشد؟در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با ۶ علت بی حوصلگی در محیط کار و عواقب و از بین بردن آن کمک کنیم.

بی انگیزگی در محیط کار,بی حوصلگی در محیط کار,بی انگیزگی در محیط کار,

علاقه مند نبودن به کار

از جمله مهم ترین دلیل های بی حوصله بودن در محل کار عدم علاقه به آن شغل و فعالیت می باشد. که این مسئله عجیب نیست زیرا روزانه شماری از افراد به فعالیت هایی مشغول هستند که به آن کار هیچ علاقه ای ندارند و فقط به ناچار و از سر اجبار آن فعالیت را پذیرفته و انجام می دهند.

اگر شما هم بی حوصلگی تان ناشی از عدم علاقه به شغل تان می باشد لازم است که شغل و فعالیت جدیدی را آغاز کنید و این ناهماهنگی را از بین ببرید. تلاش کنید که آن شغلی را که به آن علاقه مند هستید پیدا کنید.

استفاده نکردن از توانایی های خود

از دیگر دلایل بی انگیزگی در محیط کار این موضوع است که ممکن است مسئولیتی که به عهده شماست شما را آنچنان به چالش نکشد که قادر باشید از همه توانایی و پتانسیل خود در آن فعالیت استفاده کنید.

همین موضوع سبب می شود که احساس مفید نبودن کنید و حس کنید که ارزشمند نیستید و موجب می شود که انگیزه شما برای ادامه و انجام کار کاهش یابد.

عدم ارتقاء شخصی

یکی دیگر از دلایل بی حوصلگی این موضوع می باشد که ممکن است شما احساس کنید فرصت ارتقا و رشد مهارت های مربوطه را ندارید. در حقیقت باید گفت که شما به صورت تکراری روزانه وظیفه‌ ای را انجام می دهید.

و هیچ فرصتی برای شما به وجود نمی آورد که چیزهای جدیدی را فرا بگیرید. این یکنواختی شرایط کاری باعث می‌ شود بی انگیزه و بی علاقه شوید.

اتلاف وقت بسیار

برخی مشاغل به صورتی می باشند که در طی روز فرد وظایف زیادی را انجام نمی دهد و در نهایت فرد دارای زمان زیادی جهت استراحت کردن دارد و باعث تلف شدن زمان بسیاری می‌ شود.

این شرایط سبب می شود که افراد احساس بی حوصلگی و خستگی کنند و این بیکاری به شکلی به بی حوصلگی آن ها منجر می شود.

بی حوصلگی در محیط کار,بی انگیزگی در محیط کار,بی حوصلگی در محیط کار,

عدم هدف کاری

مهم ترین دلیل بی انگیزگی در محیط کار نداشتن هدف و دلیل کاری می باشد. بعضی از مشاغل به گونه ای می باشند که برای شخص هدفی در پی ندارند. یعنی اینکه کارفرما ارتقاء سمت کاری یا پتانسیل ارتقاء درآمد را برای کارمندانش در نظر نمی گیرد.

و همین  موضوع سبب می شود کارمندان فاقد میل و انگیزه جهت بهتر کار کردن و تلاش کردن  باشند. زیرا آنچه که به افراد انگیزه می دهد هدف است و آن ها را وادار به حرکت کردن میکند.

مشکلات خانوادگی و شخصی

در اغلب مواقع دلیل بی علاقگی و بی انگیزگی در محیط کار از درگیری های خانوادگی و مشکلات شخصی که فرد در بیرون از محل کار درگیر آن می باشد ناشی می شود.

وجود همین مشکلات است که باعث می شود شخص به وظیفه و انجام کار تمایلی نداشته باشد. توجه داشته باشید که مسائل شخصی را در محل کار دنبال نکنید.

عواقب بی حوصلگی

اگر بی علاقگی و بی حوصلگی را درمان نکنید ممکن است عواقب جدی را برای شما به وجود آورد. از نمونه عواقب آن می تواند افزایش استرس و تنش باشد اگر شما احساس کنید که نوع کارتان به صورتی است که دارد زمان تان به هدر می رود و ارتقاء شما را به همراه ندارد دچار نگرانی و استرس می شوید.

از دیگر عواقب بی حوصلگی اکتساب عادات بد می باشد. به عنوان مثال ممکن است فرد مشغول به استعمال دخانیات یا این که شروع به پر خوری کند در واقع فرد هر کاری را انجام می‌ دهد تا این بی حوصلگی را از بین ببرد.

هم چنین بی حوصلگی می تواند عواقبی همچون کاهش سلامت روانی و بیماری های روحی روانی نظیر افسردگی و همینطور بازدهی پایین را به همراه داشته باشد.

راهکار های رفع بی حوصلگی در محیط کار

می توانید جهت رفع بی انگیزگی در محیط کار راجب تغییر شرایط کاری با مدیر و رئیس تان صحبت کنید و آن نوع وظیفه ای را که تمایل دارید انجام دهید با او در میان بگذارید.

پس از تغییر شرایط کاری لازم است بیشتر از حد انتظار کار کنید و وظایف تان را به نحو احسن انجام دهید تا توانایی‌ های خود را به رئیس تان ثابت کنید.

برای اینکه به مبارزه با کسالت و بی حوصلگی بروید بهترین گزینه این است که در وقت آزاد مهارت های تازه بیاموزید.

هم چنین می توانید برای اینکه بی حوصلگی را از خودتان دور کنید برای خودتان هدف تعیین کنید و برای رسیدن به آن هدف بسیار تلاش کنید. این هدف قادر خواهد بود اشتیاق و انگیزه شما را به بالاترین میزان خود برساند و شما را از بی حوصلگی نجات دهد.

همینطور و به اندازه کافی استراحت کنید تا از فرسوده شدن شما جلوگیری کند. برای این کار لازم است که تعطیلات آخر هفته را به مسافرت با عزیزانتان اختصاص دهید تا خستگی یک هفته کاری از تنتان بیرون رود و مجدد هفته ای پر انرژی را آغاز کنید.

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *